Sušenie ovocia je pradávna metóda jeho uchovávania na obdobie zimy. Aj keď my už máme ovocie dostupné počas celého roka aj v čerstvej podobe, sušené ovocie nám môže skvele poslúžiť. Jeho výhodou totiž je najmä to, že sa žne a spracováva v dobe najlepšej zrelosti a uchovávajú sa tak jeho najlepšie vlastnosti.
Sušiť ovocie môžeme klasicky teplým vzduchom alebo naopak v dnešnej dobe modernejšou metódou lyofilizácie – teda mrazom. A v čom bude rozdiel?
Klasická metóda sušenia teplým vzduchom je dostupnejšia aj pre bežné domácnosti. Zaobstarať si sušičku nie je nijako nákladné. Teplota vzduchu však môže spôsobiť čiastočnú stratu živín, ktoré sa v ovocí nachádzajú. Často dôjde aj k zmene farby a chuti sušených plodov.
Oproti tomu lyofilizácia pracuje s teplotami veľmi nízkymi (pod bodom mrazu), ale zároveň so zníženým tlakom. To spôsobuje, že mrazená voda v plodoch sublimuje – z pevného skupenstva prechádza rovno v plynné. Metóda tak lepšie uchováva nielen živiny obsiahnuté v ovocí, ale aj ich farbu, chuť a vôňu. Avšak pre domáce využitie táto metóda príliš dostupná nie je.
Obe varianty sušenia nám ale môžu zaručiť, že budeme mať po celý rok k dispozícii ovocie, ktoré bolo zozbierané v plnej zrelosti – plné živín, vlákniny a slnka. A na čo všetko ho môžeme využiť?
Sušené ovocie je skvelé ako desiata na cesty alebo ako maškrtenie namiesto nezdravých cukríkov alebo napríklad chipsov. Navyše je veľmi praktické, v batôžku sa nepokrčí a nezničí ho teplo. Ako zdroj energie pri turistike je úplne nedoceniteľné. Ak chcete, aby bolo naozaj tým najzdravším variantom, vyberajte to nesladené. Presladené varianty ovocia sú chuťovo dobré, ale musíte počítať so zvýšeným príjmom cukrov, čo môže byť problém pri niektorých diétach a pri dodržiavaní zdravého jedálnička. Výborné je aj do pečenia a na zdobenie dezertov. Použiť je možné aj ako súčasť domáceho mosli, raňajkových kaší alebo zmrzlín.