Namáčanie orechov - prečo sa vám oplatí a ako orechy správne namáčať

Orechy a semená sú zdravou a rýchlou možnosťou, ako do seba dostať kvalitné živiny. Sú bohaté na bielkoviny, vitamíny a hlavne na tuky. Toto bohatstvo orechov možno získať omnoho lepším a efektívnejším spôsobom, aby boli lepšie stráviteľné a ešte bohatšie na živiny. Tu sa dostávame k otázke, prečo namáčať orechy a ako tento proces správne vykonať.

Namočené orechy - mandle

Prečo je dôležité namáčať orechy

Namáčanie orechov a semien je jednoduchý spôsob, ako zlepšiť ich stráviteľnosť a zvýšiť výživovú hodnotu. Prečo namáčať orechy? Odpoveď je jednoduchá – Ak orechy namočíme do vody, znamená to nielen uvoľnenie prachu a prípadných plesní, ale aj odstránenie látok, ktoré by mohli byť pre telo problematické. Ide napríklad o látky ako kyselina fytová a enzýmové inhibítory. 

Kyselina fytová

Môže sa viazať na dôležité minerály, ako je železo, zinok a horčík, a tým brániť ich vstrebávaniu v tele. Orechom slúži ako zásobáreň fosforu a chráni ich, kým nie sú v priaznivom prostredí na klíčenie. Ak budeme konzumovať orechy v nenamočenom stave, obsiahnutá kyselina fytová sa v tele naviaže na minerály a skomplikuje tak organizmu správne trávenie

Enzýmové inhibítory

Môžu sťažovať trávenie bielkovín a ďalších živín tým, že blokujú tráviace enzýmy v žalúdku. Namáčaním sa tieto látky čiastočne odbúrajú, čo zlepšuje celkovú stráviteľnosť orechov a semien.

.
.
.
.

Ako správne namáčať orechy

1. Výber orechov a ich príprava

Pred samotným namáčaním je dôležité vybrať kvalitné orechy, ideálne v surovej a nepraženej forme. Pražené alebo solené orechy nie sú vhodné na máčanie, pretože už prešli tepelnou úpravou, ktorá ovplyvňuje ich štruktúru a výživové hodnoty. Ak sú orechy v škrupine, samozrejme ich najskôr vylúpte.

2. Použitie slanej vody

Orechy je najlepšie namáčať v slanej vode, ktorá pomáha zrýchliť chemický proces odbúravania kyseliny fytovej a enzýmových inhibítorov. Na prípravu slanej vody použite neiodizovanú soľ (napríklad morskú soľ alebo himalájsku soľ), ktorá je menej rafinovaná a obsahuje viac minerálov. Vo všeobecnosti sa odporúča pridať 1 čajovú lyžičku soli na každý šálku vody. Soľ podporuje aktiváciu enzýmov, ktoré sú kľúčové pre zlepšenie stráviteľnosti orechov.

3. Pomer vody a orechov

Dávajte pozor, aby orechy boli vo vode úplne ponorené. Ideálny pomer je 2:1, teda dvakrát viac vody ako orechov. Orechy pri namáčaní nasávajú vodu a zväčšujú svoj objem, preto je nutné zabezpečiť, aby vždy zostali pod hladinou. Ak voda počas namáčania príliš klesne, môžete ju priebežne dolievať.

4. Ako dlho namáčať orechy

Namáčanie orechov v hnedej šupke (mandle, vlašské orechy, para orechy a ďalšie) je obzvlášť dôležité, pretože obsahujú viac enzýmových inhibítorov. Ako dlho namáčať orechy? Záleží na ich druhu:

Namočené orechy - kešu orechy

5. Oplachovanie po namáčaní

Po uplynutí doby namáčania je dôležité orechy dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou. Tento krok je nevyhnutný na odstránenie uvoľnenej kyseliny fytovej, enzýmových inhibítorov, soli a prípadných nečistôt. Orechy oplachujte, kým voda nie je úplne čistá.

6. Sušenie orechov (voliteľné)

Ak preferujete suché orechy, môžete ich po namáčaní vysušiť. Môžete použiť sušičku na ovocie alebo rúru nastavenú na nízku teplotu (okolo 50 °C). Sušenie môže trvať 12–24 hodín v závislosti od veľkosti a typu orechov. Namočené a usušené orechy skladujte vo vzduchotesnej nádobe na suchom a chladnom mieste, aby zostali čerstvé a chrumkavé.

7. Skladovanie namočených orechov

Ak orechy nechcete sušiť, môžete ich skladovať namočené v chladničke. Uistite sa, že sú vo vzduchotesnej nádobe a meňte vodu každý deň, aby zostali čerstvé. Namočené orechy je dobré skonzumovať do týždňa, pretože majú kratšiu trvanlivosť ako suché orechy.

Tip: Prečítajte si tiež náš článok Ako skladovať orechy.

8. Využitie namočených orechov v kuchyni

Každá doba namáčania má svoj špecifický vplyv na chuť a textúru orechov. Napríklad krátko namočené kešu orechy získajú jemnejšiu a krémovejšiu konzistenciu, ktorá je ideálna na prípravu krémov alebo omáčok. Arašidy a mandle po dlhšom namáčaní zmäknú a stanú sa lepšie stráviteľnými, čo ich robí vhodnými na prípravu rastlinných mliek alebo masiel. Lieskové a vlašské orechy po namáčaní stratia časť svojej horkosti, čo z nich robí vynikajúcu prísadu do šalátov alebo pečiva.

.
.
.
.

Ktoré orechy sa nenamáčajú?

Píniové oriešky, ktoré sa často používajú v stredomorskej kuchyni, sú bohaté na zdravé tuky a bielkoviny. Ich jemná štruktúra a vysoký obsah oleja spôsobujú, že po namáčaní by sa mohli stať príliš mäkkými a stratili by časť svojej typickej chuti. Preto sa obvykle konzumujú surové alebo jemne opražené, čo zvýrazní ich chuť bez potreby namáčania.

Pistácie majú prirodzene nižší obsah kyseliny fytovej v porovnaní s inými orechmi. Pistácie sa často konzumujú ako pochúťka v ich prirodzenej forme, surové alebo opražené a solené. Namáčanie by v tomto prípade mohlo negatívne ovplyvniť ich chrumkavosť a výraznú chuť, ktorá je pre pistácie typická.

Podobne makadamové orechy a kokosové orechy sa obvykle nenamáčajú, pretože obsahujú veľmi nízke množstvo kyseliny fytovej a enzýmových inhibítorov. Ich vysoký obsah tukov a špecifická textúra robí namáčanie zbytočným, keďže tieto orechy sú už prirodzene ľahko stráviteľné.

Fotografia vlašských orechov

Ďalšie potraviny vhodné na namáčanie

Ovsené vločky - namáčaním cez noc vo vode alebo rastlinnom mlieku sa ich škroby rozkladajú, čo uľahčuje ich trávenie a zároveň zlepšuje vstrebávanie vitamínov a minerálov. Namočené vločky navyše získajú príjemne mäkkú konzistenciu, ktorá je ideálna na prípravu lahodných kaší alebo smoothie bowls.

Hrach, šošovica, cícer alebo fazuľa - namáčanie strukovín pomáha odbúravať zložité cukry, ktoré môžu byť príčinou nadúvania a tráviacich ťažkostí. Máčaním strukovín sa nielen skracuje doba varenia, ale tiež sa zlepšuje textúra a chuť výsledného pokrmu.

Divoká ryža a iné celozrnné obilniny - hnedá ryža, špalda alebo jačmeň ťažia z namáčania najmä preto, že týmto procesom sa výrazne skracuje doba varenia. Namáčaním sa obilniny stávajú mäkšími a ich nutričné hodnoty sa lepšie využijú. Divoká ryža, ktorá je známa svojou tvrdšou štruktúrou, sa môže po namočení variť až o polovicu kratšie, čo šetrí čas a energiu v kuchyni. 

Chia semienka, ľanové semienka alebo slnečnicové semienka - máčanie týchto semien pred konzumáciou alebo prípravou jedál pomáha aktivovať enzýmy a zlepšuje ich nutričný profil.

.
.
.
.

Zhrnutie na záver

Stručne povedané, namáčanie je jednoduchá, ale účinná metóda, ako maximalizovať nutričné výhody z širokej škály potravín, od orechov a semien až po strukoviny a obilniny. Pridanie tohto kroku do vašej kuchynskej rutiny môže výrazne zlepšiť nielen chuť a textúru potravín, ale predovšetkým ich zdravotné prínosy.

Zdroje