Koľkého je Valentín 2025 a prečo má práve tento dátum? Valentín, oficiálne Deň svätého Valentína, sa oslavuje každoročne 14. februára. Tento deň bol vybraný na počesť svätého Valentína, ktorý žil v 3. storočí. Tradícia osláv tohto sviatku siaha až do stredoveku, keď sa verilo, že v polovici februára začína párovanie vtákov – symbolu lásky.
Pozrite si naše tipy na valentínske darčeky
V roku 2025 pripadá Valentín na piatok, čo je ideálna príležitosť naplánovať si predĺžený romantický víkend. Pary môžu tento deň využiť na oslavy nielen večer, ale aj na spoločné zážitky počas celého víkendu. Od romantických večerí až po výlety či wellness pobyty – Valentín v roku 2025 ponúka dostatok priestoru na kreatívne oslavy lásky. Tento deň tak nie je len príležitosťou na darovanie kvetov a čokolád, ale aj na posilnenie vzťahov a vytvorenie nových spomienok.
Kto bol svätý Valentín a aký je pôvod sviatku?
Svätý Valentín bol podľa legiend biskupom v Ríme a žil v 3. storočí nášho letopočtu počas vlády cisára Claudia II., známeho aj ako Claudius Gothicus. Tento cisár viedol viacero vojenských ťažení a veril, že slobodní muži sú lepší vojaci, pretože nemajú záväzky k rodinám, ktoré by ich odvádzali od boja. Z tohto dôvodu vydal nariadenie, ktorým zakázal vojakom uzatvárať manželstvo.
Valentín sa však tomuto zákazu vzoprel a začal páry tajne zosobášovať. Bol známy nielen ako ochranca lásky, ale aj ako zástanca kresťanstva, ktoré bolo v tom čase v Rímskej ríši stále prenasledované. Podľa niektorých verzií legendy Valentín pomáhal aj kresťanom unikať z rímskych väzení, kde boli často mučení.
Jeho činy však neunikli pozornosti úradov a Valentín bol zatknutý. Podľa niektorých zdrojov bol uväznený v čase, keď správcom väznice bol muž menom Asterius. Hovorí sa, že Valentín počas svojho uväznenia uzdravil Asteriovu slepú dcéru. Tento zázrak údajne viedol k tomu, že celá Asteriova rodina prijala kresťanskú vieru.
Valentín bol nakoniec odsúdený na smrť. Poprava bola vykonaná 14. februára roku 269 (podľa niektorých zdrojov 270). Pred svojou smrťou údajne napísal Asteriovej dcére list, v ktorom sa rozlúčil a podpísal sa „Tvoj Valentín“. Práve tento list sa často uvádza ako predobraz dnešných valentíniek.
Jeho hrdinský čin, odvaha a obeta za lásku a vieru sa stali základom pre vznik sviatku, ktorý dnes oslavujeme ako Deň sv. Valentína. V roku 496 bol Valentín pápežom Gelasiom I. vyhlásený za svätého a deň jeho smrti bol ustanovený ako Deň svätého Valentína.
Zaujímavosti o Valentíne
1. História rozdávania kľúčov lásky
Vo viktoriánskom Anglicku boli populárne „kľúče lásky“, ktoré sa rozdávali ako symbol ochrany srdca a lásky. Tento zvyk sa dnes zachoval v zamykaní „zámkov lásky“ na mostoch po celom svete.
2. Najväčšia spotreba kvetov a čokolád
Valentín je jedným z najvýznamnejších dní pre predaj kvetov. Ročne sa v tento deň predá viac ako 50 miliónov ruží po celom svete. Čokolády sú druhým najčastejším darčekom – tradícia siaha do roku 1868, keď spoločnosť Cadbury prvýkrát predstavila zdobené čokoládové bonboniéry v tvare srdca.
3. Valentín ako najpopulárnejší sviatok zásnub
Podľa štatistík si v tento deň pokľaknú na koleno tisíce partnerov. 14. február je jedným z najobľúbenejších dní na žiadosť o ruku, najmä vďaka romantickému nádychu celého sviatku.
4. Valentín a domáci miláčikovia
Podľa prieskumov v Spojených štátoch minie viac ako 20 % majiteľov domácich miláčikov peniaze na valentínske darčeky pre svojich psov alebo mačky. Medzi obľúbené darčeky patria hračky v tvare srdca alebo špeciálne maškrty.
5. Valentín a jeho spojenie s vtákmi
V stredovekej Anglicku sa verilo, že 14. februára je deň, keď sa vtáky začínajú páriť. Tento prírodný jav dal sviatku jeho romantický symbolický význam. Vtáky, ako sú holubice, sa odvtedy stali symbolom lásky a vernosti.
6. Valentín v číslach
- Viac než 1 miliarda valentínok sa každý rok vymení po celom svete, čo robí Valentín druhým najväčším sviatkom prianí (prvým sú Vianoce).
- Až 85 % všetkých valentínok nakupujú ženy.
- Ročné výdavky na Valentína dosahujú viac než 20 miliárd dolárov globálne.
7. Zakázaný Valentín
V niektorých krajinách, ako je Saudská Arábia, boli oslavy Valentína zakázané, pretože sú považované za západnú tradíciu nezlučiteľnú s miestnou kultúrou. Napriek tomu ho tamojší obyvatelia často oslavujú tajne.
8. Valentínske darčeky s históriou
Tradícia darovania bonboniér v tvare srdca sa začala už v 19. storočí. V roku 1861 ich uviedla na trh spoločnosť Cadbury a odvtedy sa tento zvyk rozšíril po celom svete.
9. Valentínska kuriozita v Taliansku
V Taliansku sa hovorí, že prvý muž, ktorého žena na Valentína uvidí, sa stane jej manželom. Táto tradícia je skôr poverou, no v niektorých regiónoch stále pretrváva.
10. Svetový rekord na Valentína
V roku 2010 bol v Mexiku vytvorený svetový rekord pre najväčší skupinový bozk – na námestí sa zišlo viac než 39 000 ľudí, aby oslávili Valentín spoločným bozkom.
Ako sa oslavuje Valentín?
Valentín je príležitosťou na prejavenie lásky. Tradične si partneri vymieňajú darčeky, kvety alebo zamilované priania. Po celom svete sa tento deň oslavuje rôznymi spôsobmi:
- Česká republika
Valentín si získava čoraz väčšiu obľubu. Okrem klasických kvetov a večerí Česi radi darujú originálne darčeky a zážitky. Zamilovaní často zamykajú „zámky lásky“ na Karlovom moste alebo navštevujú romantické miesta. - USA
Valentín je tu jedným z najobľúbenejších sviatkov. Ľudia si vymieňajú tzv. valentínky – pohľadnice s vyznaním lásky. Tradičnými darčekmi sú kvety, čokolády a šperky. Školáci často vyrábajú valentínky pre spolužiakov, čím sa podporuje priateľstvo už od detstva. - Veľká Británia
Briti spájajú Valentín nielen s romantikou, ale aj s poéziou. Je zvykom písať zamilované básne. V niektorých regiónoch sa tiež pečú špeciálne sladkosti, ako napríklad valentínsky koláč s ružovým krémom. - Japonsko
Valentín v Japonsku má zaujímavý zvrat – ženy dávajú mužom čokolády. Tie môžu byť darom z lásky (tzv. „honmei čoko“) alebo len zdvorilosťou (tzv. „giri čoko“). Muži potom vracajú darčeky o mesiac neskôr, na tzv. Biely deň. - Taliansko
Ako domovina romantiky oslavuje Taliansko Valentína veľmi intenzívne. Obľúbeným zvykom je zamykanie „zámkov lásky“ na mostoch a hádzanie kľúčov do rieky. Tento romantický symbol lásky sa rozšíril aj do ďalších krajín. - Francúzsko
Francúzsko, považované za jednu z najromantickejších krajín na svete, oslavuje Valentín vo veľkom štýle. Milenci si vymieňajú darčeky, predovšetkým kvety a šperky. V meste Saint-Valentin sa dokonca organizujú špeciálne festivaly lásky.
- Čína
Tradičnou obdobou Valentína je sviatok Qixi, ktorý sa slávi podľa lunárneho kalendára. Avšak západný Valentín je medzi mladými populárny a často sa oslavuje darčekmi, večerami a vyznaniami. - Južná Kórea
Podobne ako v Japonsku, ženy darujú mužom čokolády na Valentína. Muži potom darčeky oplácajú na Biely deň. Okrem toho Kórejci oslavujú aj Čierny deň (14. apríla), keď sa stretávajú tí, ktorí nemajú partnera. - Filipíny
Na Valentína sa tu konajú hromadné svadby, na ktorých sa zúčastňujú stovky párov. Je to jedinečná a cenovo dostupná príležitosť pre zamilovaných, ako si povedať „áno“. - Dánsko
Valentín sa tu oslavuje odlišne – namiesto ruží sa dávajú biele snežienky a anonymné zamilované básne, tzv. „gaekkebrev“. - Brazília
Deň zamilovaných sa tu neoslavuje 14. februára, ale až 12. júna, v predvečer sviatku svätého Antona. Tento deň je zasvätený nielen romantike, ale aj priateľstvu. - Austrália
Oslavy sú tu inšpirované európskymi tradíciami. Okrem kvetov a čokolád sa často darujú ručne vyrábané darčeky. V niektorých mestách sa organizujú špeciálne akcie pre nezadaných. - India
Hoci je Valentín pomerne novým sviatkom, stal sa veľmi populárnym, najmä medzi mladými ľuďmi. Romantické večere a darčeky sú tu čoraz obľúbenejšie, aj keď niektorí konzervatívni obyvatelia proti jeho oslavám protestujú.
Tipy na Valentína: Ako osláviť sviatok zamilovaných?
Valentín ponúka mnoho možností, ako si tento deň užiť:
- Romantická večera – Či už doma pri sviečkach alebo v obľúbenej reštaurácii.
- Spoločný zážitok – Wellness pobyt, výlet na obľúbené miesto, alebo napríklad spoločný kurz varenia.
- Osobný darček – Ručne písaný list, fotokniha alebo darček s osobným významom.
Neviete, čo vymyslieť alebo robiť na Valentína? Inšpirujte sa naším článkom Tipy na Valentínske priania – prianičká, básne a citáty na Valentína.